hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Hurdadan Para Kazanmak Mümkün mü?

Hurdadan Para Kazanmak Mümkün Mü? Çevredeki işlevini yitirmiş metal, teknolojik alet, plastik vb. ürünlerin hammadde olarak geri dönüştürülmesi mümkündür.  Günümüzde, hurda materyaller toplayıp para karşılığında satmak oldukça bilindik hale gelmiş. Üstelik artık hurda satma işi profesyonel bir boyuta erişip kurumsallaşmıştır. Peki hurdadan para kazanma mümkün müdür, gerçekten?
 

Hurdadan Para Kazanma Yöntemleri

Hurda para kazanma yöntemleri, seyyar hurda toplama, kamyonetle hurda toplama veya bir geri dönüşüm şirketi kurmaktan ibarettir . Son günlerde seyyar hurda toplama ve kamyonetle hurda toplama, işi resmiyete dökmeden büyük firmalara hurda materyali sağlamak ve firmalarla ticaret içinde bulunmak amacıyla işlev görmektedir. Bu iki hurda toplama yöntemi ile belli bir kâr edilebilir ve geçim kaynağı olarak değerlendirilebilirler. Fakat, iş alanını  büyütüp bir geri dönüşüm firması kurmak en kârlı seçenek olacaktır. Geri dönüşüm firmalarının tekrar kullanıma dönüştürdüğü hurdaları kullanan sektörler başlıca aşağıdaki gibidir ;
  • Otomotiv Sanayi
  • Makine Üretim Sanayi
  • Mobilya Sanayi
  • Silah Sanayisi
En kazançlı hurda satımı, metaller üzerinden gerçekleşir. Örneğin ; yukarıda belirtilen sektörlerde kullanılan demir hammadde olarak kullanılmaktadır. Hurda demir satımı gerçekleştirmek mantıklı olacaktır. Geçmişten günümüze demirin değeri  hızlı bir şekilde artmıştır ve demir kazanç sağlayan bir emtia haline gelmiştir.

Hurdalar genel  olarak kilogram fiyatı üzerinden satışa sunulur ve kağıt hurda, metal hurda, plastik hurda vb. şekilde kategorize edilebilir. Hurda satımından iyi bir kazanç istiyorsanız geri dönüşüm firmanızda piyasadaki değerlerine bakılarak hurda işleme tesisi kurmak gereklidir. İşin ehli olabilmek detaylı bir araştırma yapmak şarttır.

Hurda satımıyla para kazanmayı amaçlayan kişilerin iyi bir strateji uygulaması gerekmektedir. Bu noktada seçilen yöntemleri tanımak ve benimsemek gerekir. Yazımızın devamında hurdadan para kazanma yöntemleri detaylı bir şekilde açıklanacaktır.


Seyyar Hurda Toplama

Geri dönüşüm şirketlerine satmak ve para kazanmak amacıyla belli bir dükkanı olmadan, köy ,mahalle kapı kapı dolaşarak geri dönüştürülmesi mümkün metal, tahta ve plastik gibi maddeleri toplanması seyyar hurda toplama işi olarak tanımlanabilir.

Seyyar hurda toplama ile bir belge veya lisans edinmeniz gerekmez. Kendi maliyetinizi kendiniz günlük topladığınız hurda miktarı ve değerine göre elde edebilirsiniz. Seyyar hurda toplamanın en önemli avantajlarından birisi de zamandan tasarruf ya da çalışma saatlerini kendiniz belirlemeniz sayılabilir. Hurda materyalleri tekrar kullanıma sunmak söz konusu olduğunda verimli bir iş olarak nitelendirilebilir.


Kamyonetle Hurda Toplama

Kamyonetle hurda toplama, küçük çaplı hurdacıların bir kamyonet ve megafon yardımı ile bulunduğu bölgenin çevresinde ilçeleri ve köyleri gezerek etrafta bulduğu veya malikane sahiplerinin izniyle edindiği bir hurda işidir. Toplanan hurdalar geri dönüşüm şirketine satılır ve kazanç elde edilir.

Kamyonetle hurda toplama işinde toplanan maddelerin tehlikesiz atık grubunda olması gerekir. Evlerdeki tahta, bakır, alüminyumları gibi atıkları toplayabilirler. İnsan sağlığı ve doğa için tehlike yaratabilecek tehlikeli atıklar bu yolla toplanmaz.

Kamyonetle hurda toplama için özel bir belge gerekip gerekmediği değişen yasalar dahilinde kesin değildir. Bu yüzden hurdacılık faaliyetinde bulunmak isteyenlerin her yıl çıkan yönetmelikleri dikkate alması önem içerir.
 
Hurda Geri Dönüşüm Firması Kurma
Hurda geri dönüşüm firması, işletmelere satılmak üzere atık maddelerden yeniden hammadde üretmek için kurulur. Kurulması için ruhsat ve izin belgesi gibi belli işlem adımlarının gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyulur.

Bir hurda geri dönüşüm firması kurmak isteyen kişi/kişiler ilk olarak hangi türde geri dönüşüm yapacağını belirlemelidir. İyi kazanç amaçlayan firmalar metal hurda ya da teknolojik aletlerin geri dönüştürülmesini tercih edebilirler. Ayrıca işçi maliyeti daha az olan bir geri dönüşüm materyaline odaklanmak bu noktada daha kârlı olacaktır.

Hurda İşi Aylık Kazancı Nedir?
Hurdacılıkta elde edilen kazanç, toplanan hurdanın miktarı ve değeri ile aynı oranda yükselir. Düşük maliyetli hurdalardan fazla kazanma beklentisine girilmemelidir.

Hurda işinde belirli bir kazanç yoktur. Aylık kazanç profesyonelliğe ve hurda toplama yönteminize de bağlı olacaktır. Bir firma sahibi olarak hurda toplayıp ticarete dökmek, kamyonetle hurda toplama ve seyyar hurda toplama yöntemine göre daha aktif kazanç sağlayabilecektir. Geri dönüşüm firma tarafından belirlenen hurdanın fiyatı kilo bazında değerlendirilir. Bir firma günümüzde sadece bir kilodan yaklaşık 1000 TL para elde edebilir.

Kağıt Hurda İşi Kazançlı mı?
Atılmış ofis kağıdı, gazeteler, mat dergiler, kartonlar kağıt hurda olarak geri dönüşümle tekrar hayata kazandırılabilir. Günlük hayatta çöp olarak adlandırdığımız kağıt hurdalar, aslında iyi bir gayretle size günlük asgari ücretli bir işte çalıştığınızın daha fazlasını elde etmenize olanak tanır.

Kağıt hurdada kazanç, kağıdın kalitesine ve çeşidine göre değişiklik gösterir. Kağıt çeşitlerinden en değerlisi kitap ve gazete satımı olarak bilinir. Ardından sırasıyla standart ürün kolileri ve ıslanmış kartonlar gelir. Esasında kağıt hurda işi sadece kağıt hurda satımları baz alındığında kazançlı bir iştir. Fakat, diğer hurdacılık türleri ile kıyaslandığında pasif kalabilir. Pasif kalmasındaki ana neden, kazancın yanında giderin de fazla olmasıdır. Kağıt hurda geri dönüştürülmesi yoğun iş gücü ve sürekli kağıt teminatı gerektirir.

  WHATSAPP
ARA      

İSTANBUL HURDACI
Hurda demir        
Hurda bakır         
Hurda alüminyum
Hurda kablo         
Hurda sarı            
Hurda çinko          
Hurda kurşun 
      
hurda fiyatları
Hurda demir fiyatları        
Hurda bakır fiyatları         
Hurda alüminyum fiyatları
Hurda kablo fiyatları         
Hurda sarı fiyatları            
Hurda çinko fiyatları         
Hurda kurşun fiyatları