hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Hurdacılık Yapmak Mantıklı mı?

Hurdacılık yapmak mantıklı mı, sorusu sektörel girişim kovalayan kişilerce sıklıkla sorulan bir sorudur. Hele ki işin zorluk seviyesi göz önünde bulundurulduğunda, hurdacılık alanına yatırım, emek ve zaman ayırmak durumu enine boyuna araştırılmalıdır. Yazımızın ilerleyen başlıklarında hurdacılık sektörü hakkında detaylı bir inceleme yapacağız. Sektörün geleceği, mevcut kar oranı ve hurdacılık yapabilmek adına hangi yasal prosedürlerin uygulanması gerektiğini konularına değineceğiz.

Hurdacılık Nedir, Nasıl Bir Meslektir?


Hurdacı denildiğinde, hepimizin aklına sabahları sokak sokak dolaşan “Eskici!” diye bağıran çalışanlar gelir. Kirli kıyafetleri ve nasır tutmuş elleri genellikle dikkatlerden kaçmaz. Arabaları ile kullanım süresi sona ermiş eşyaları teker teker toplarlar. Her hallerinden yorulduklarını ve yıprandıklarını anlayabilirsiniz. Bu hikaye günümüzde çeşitli varyasyonlara uğramış olup, yalnız zorluk tarafı değişmemiştir. Fakat eskiye göre daha sistematik, modern çağa uygun ve yasaların kontrolünde ilerleyen bir alan olarak karşımıza çıkmıştır. Hurdacı, en yalın anlatımı ile kullanım süresinin sonuna gelmiş hurda niteliğindeki eşya ve materyalleri toplayan ve düzenlemek adına çeşitli işlemler uygulayan ve geri dönüşüm alanlarına aktarımını sağlayan kişilerdir.

Geri dönüşüm faaliyetlerinin devlet tarafından desteklenmesi ile hurdacılık yükselişe geçmiş bir alan olarak anılmaya başlamıştır. Artık hurdacılık yapmak fikri, yeni iş kolu arayanlar için akla gelenler arasındadır. İşin adı, tanımı kulağa her ne kadar tuhaf gelse de, her gün binlerce insan bu sektör üzerinden istihdam sağlayabilmektedir. Hurdacılık sektörel anlamda geniş bir paydaya sahip olduğundan, sektöre girip işsiz kalmak neredeyse imkansıza yakındır. İşe yeni atılımda bulunan kişiler hurda alım satım ile işe başlarlar, ilerleyen dönemlerde tesis açmaya kadar sektörsel olarak ilerleyebilmektedir.


Hurdacılık Kazancı Nedir, Karlı mıdır?

Hurdacılık kazancı en çok merak edilen bir diğer konudur. Çünkü hurdacıların bu zorlu işten yeteri kadar kazanç sağlamadıkları fikri istisnasız herkesin aklına bir sefer olsa da gelir. Oysa ki sanılanın aksine gerekli ilerleme sağlayıp firmalaşma yoluna gidildiğinde devasa oranda paralar kazanabilmek mümkündür. İlk etapta el arabası ya da kamyonetle hurda toplama eylemi üzerinden asgari seviyede bir para getirisi mevcuttur.

Üretim fabrikalarına ham madde taleplerinin artması doğrultusunda metal başta olmak üzere, plastik, cam ve kağıt alanlarında hurdacılık talebi de artmaktadır. Hem iş hem de para sıkıntısı çekilmeyen hurdacılık sektöründe kar sağlamamanız olası bile değildir.


Hurdacı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Hurdacılık, ekstra bir yetenek ya da çaba sarf edilmesi gereken bir meslek olarak düşünülmemektedir. Düşünülenin aksine hurdacı olmak isteyenler hem kendini belli konularda eğitebilmeli hem de gereken belgeleri almak durumundadır. Eskiden olduğu gibi el arabasını kapan hurdacılık işine doğrudan girememektedir. Hurdacılık mesleğini icra edebilmek için gerekli yasal prosedürleri uygulamak gerekmektedir. Hurdacı olmak için yapmanız gerekenler:

Hurdacı olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey, standart bir çöp ve hurdayı ayırt edebilmek olmaktadır. Aksi taktirde boşu boşuna uğraşmış olacaksınız. Bu noktada gereken bilgi donanımını sektörün müdaimi kişilerden öğrenmelisiniz.
Hurdacılık sektörü oldukça geniştir. Birkaç materyal ile sınırlı değildir. Metal, plastik, kağıt, cam ve daha birçok atık hurda… Bu nedenle özellikle metal çeşitlerini kolay ve seri bir şekilde ayırt edebilmelisiniz. Bu konu kazancınızı büyük oranda etkilemektedir.
Hurdacı olabilmek için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın zorunlu olarak tuttuğu Lisanslı Geri Dönüşüm Belgesi halk tarafından bilinen adı ile Seyyar Hurdacılık Belgesi almalısınız.
Hurdacılık faaliyetlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek için el arabası, tartı vb. malzemelere ihtiyaç duyacaksınız. Temel malzemeleri edinerek, işe başlayabilirsiniz.

Hurda Tesisi Nasıl Kurulur?
Hurdacılık mesleğinin bir üst segmentine ulaşabilmek için yapılması gereken, tesis kurarak kurumsallaşma yoluna gitmek olacaktır. Küçük ölçekli bir işletme açarak sağladığınız kazanımlarla büyük adımlar atabilmeniz mümkün olabilir. Hurda tesisi açmak kendinize belli bir maliyet kalemleri oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Açacağınız tesisin hacmine göre çalışan, araçlar (kamyonet), hurda makineleri, tesisin kira bedeli, işletme için alınması gereken belgeler vb. konularını göz önüne alabilirsiniz. Hurda tesisi için başlangıç olarak 10000-20000 arasında bir masraf kalemi açığa çıkmaktadır. Bu ortalama fiyat sizin tesisiniz kapsamına göre daha az ya da daha fazla olabilir.

Hurda Tesisi Kurmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?
Hurda tesisi kurabilmek için alınması gereken belgeleri eksiksiz bir şekilde almalısınız. Bu belgeler şunlardır:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dan “Çevre İzin ve Lisans Belgesi”ni almalısınız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi sitesi üzerinden başvuruda bulanabilirsiniz.
İşletme açmak için ihtiyacınız olan ilgili belgeleri Ticaret Odası’ndan sağlamak durumundasınız. Kiraladığınız ya da satın aldığınız tesisin depo ruhsatı, çalışanların iş yapabilir belgeleri de eksiksiz bir şekilde edinilmelidir.
İşletmeniz adına gereken adımları tamamlamanız halinde Türkiye’de hurdacılık sektörü içerisinde açığı kapatan Hurdacını Bul platformu ile işletmenizi kaydedebilirsiniz. Hurda ve geri dönüşüm işletmeniz hakkında ücretsiz bir şekilde tanıtım yapabilir, kendinize müşteri kitlesi oluşturabilmek için önemli bir adım atabilirsiniz. Satışını gerçekleştireceğiniz hurdalar üzerinden kazanım elde edebilirsiniz.

  WHATSAPP
ARA      

İSTANBUL HURDACI
Hurda demir        
Hurda bakır         
Hurda alüminyum
Hurda kablo         
Hurda sarı            
Hurda çinko          
Hurda kurşun 
      
hurda fiyatları
Hurda demir fiyatları        
Hurda bakır fiyatları         
Hurda alüminyum fiyatları
Hurda kablo fiyatları         
Hurda sarı fiyatları            
Hurda çinko fiyatları         
Hurda kurşun fiyatları