hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Hurdacılar Yasaktan Muaf mı?

Korona virüs vakalarının aşırı derecede artması nedeniyle hafta sonu ya da hafta içi fark etmeksizin tam kapanma kararı alındı. 26 Nisan tarihinde korona virüse karşı alınacak yeni tedbirleri değerlendirmek amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir kabine toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantının ardından 17 günlük tam kapanma kararı açıklandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada tam kapanmanın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayacağı ve 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00 itibariyle de sona ereceği açıklanmıştır. Ardından İçişleri Bakanlı tarafından 17 gün tam kapanma genelgesi yayınlandı. Bu genelgede, üretim, imalat, tedarik, lojistik, sağlık, tarım ve ormancılık sektöründe çalışan kişilerin sokağa çıkma yasağından muaf olacakları bildirilmiştir. Bundan dolayı üretim ve tedarik sektöründe yer alan hurdacılar da yasaktan muaf sayılmaktadırlar.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi

Ülkemizde Covid-19 tedbirleri kapsamında 17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Bu doğrultuda İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için bir genelge yayınlandı. Bu genelgede hangi işyerlerinin açık olup olmayacağı belirtildi. Bu genelgeye göre;

Üretim, imalat ve temizlik sektörlerinde istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerinin faaliyetlerine ara verilecektir.
Restoranlar ve yeme içme sektöründe hizmet veren işyerleri, paket servisi yaparak hizmetlerine devam edebileceklerdir.
Şehirlerarası seyahatler izne tabi tutulacaklar ve araçlar en fazla %50 kapasite ile yolcu taşıyabileceklerdir.
Otel ve pansiyon gibi konaklama tesislerinde rezervasyonu olanlar, sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulmayacaklardır.
MEB’e bağlı tüm okullarda yüz yüze eğitime bir süre ara verilecek ve tüm sınavlar ertelenecektir.
Temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sokağa çıkamayan yaşlı vatandaşlarımız ve destek hattını arayarak yardım isteyebileceklerdir. Vatandaşlarımız, Vefa destek hattına 112, 155 ve 156 numaralarından ulaşabileceklerdir.
Hurdacılık sektörü, üretim ve imalat sektörünün adeta bir yardımcı sektörü gibidir. Bu nedenle hurdacıların bu tam kapanma döneminde çalışmalarının önünde bir engel yoktur.  Ancak hurdacılar da dâhil olmak üzere yukarıda belirtilen sektörlerde çalışan kişilerin yasaklardan muaf olduklarını kanıtlamaları için bir belge almaları gerekir. Bu belgenin adı çalışma belgesidir. Peki, bu çalışma belgesi tam olarak nedir ve nasıl alınır? Gelin hep beraber bir göz atalım.

Yasak süresinde hurdacılar açık mı?

Çalışma Belgesi Nedir?
Üretim, imalat sağlık ve diğer yasaklamalar boyunca hizmet verecek sektörlerde çalışan kişilerin cezai durumla karşılaşmamaları için çalışma belgesi almaları gerekmektedir. Bundan dolayı hurdacıların da bu yasaklar boyunca çalışabilmeleri için bu belgeye ihtiyaçları vardır. Yasaklar süresince çalışma belgesini temin etmeyen kişilere cezai işlem uygulanacağı ve çalışmalarına izin verilmeyeceği açıklanmıştır. Ayrıca bu belgeyi alabilmeniz için çalıştığınıza dair bir SGK kaydınızın bulunması gerekmektedir.

Çalışma Belgesi Nasıl Alınır?

Sokağa çıkma yasağı boyunca çalışanların alması gereken çalışma belgesinin nasıl alınacağı İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Bu açıklamaya göre çalışanlar, bu belgeyi E-Devlet üzerinden alabilecekler. Çalışma belgesini alabilmeniz için ilk önce https://giris.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Ardından açılan sayfada TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yapmanızın ardından arama kutucuğundan ya da Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden çalışma belgesinin çıktısını alabilirsiniz. Eğer siz de yasaklardan muaf olan bir sektörde çalışıyorsanız bu belgeyi almanız gerekir.

Çalışma Belgesi Alamayanlar Ne Yapmalı?
Çalışma belgesi almak isteyen çalışanların e-devlet sisteminde yaşanabilecek herhangi bir sorunda bu belgeyi iş yerinden alabilecekleri açıklanmıştır. E-Devlet’te ortaya çıkan sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi kullanıcılardan kaynaklanmayan teknik sorunlar yaşanması durumunda bu belge bir kerelik iş yerinden alınabilmektedir.  İş yerinden alınan bu çalışma belgesi en fazla üç gün geçerli olacaktır. Genelde geri dönüşüm fabrikalarında çalışan hurdacılar fabrikalarındaki yetkililerden bu belgeyi alabilirler. Ayrıca manuel olarak işyerinden alınan bu çalışma belgesinin işyeri yetkilisi tarafından imzalanması gerekir.

Çalışma Belgesi Neden Alınır?
Çalışma belgesi, içinde bulunduğumuz 17 günlük tam kapanma süresince muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan personellere verilmektedir. Bunun amacı  yapılması planlanan kontrollerde denetim ekiplerine ibraz edilmesidir. Bu belge ile çalışan kişiler hakkında herhangi bir cezai işlem yapılmamaktadır. Ancak e-devlet sistemi üzerinden alınan çalışma belgeleri, aynı zamanda kolluk kuvvetlerinin bilgi sistemlerine de iletilmektedir. Bu nedenle kolluk kuvvetleri tarafından yapılan denetimler esnasında geçerli çalışma belgesi olmayan ya da ibraz edemeyen kişilere para cezası kesilecektir. Bunun yanı sıra çalışma belgesinde belirtilmiş olan muafiyet nedeni, zamanı ve güzergâhı ile ilgili olarak yapılan denetim esnasında eksik ya da yanlış bilgi veren işyeri yetkilileri hakkında adli ve idari işlem uygulanacağı.

Çalışma Belgesi Almak Ücretli mi?
Tam kapanma süresince çalışanların alması gereken çalışma belgesi tamamen ücretsizdir. Bu belgeyi alabilmeniz için bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-devlet şifreniz varsa bu belgeyi kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 12 Mayıs’ın bu belgeyi almak için son gün olduğu bildirilmiştir.

  WHATSAPP
ARA      

İSTANBUL HURDACI
Hurda demir        
Hurda bakır         
Hurda alüminyum
Hurda kablo         
Hurda sarı            
Hurda çinko          
Hurda kurşun 
      
hurda fiyatları
Hurda demir fiyatları        
Hurda bakır fiyatları         
Hurda alüminyum fiyatları
Hurda kablo fiyatları         
Hurda sarı fiyatları            
Hurda çinko fiyatları         
Hurda kurşun fiyatları