hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Hurda Toplamak İstiyorum

Hurda geri dönüşümü Türkiye’de kârlı bir iş haline dönüşmüştür. Çalışma şartları güç ve tehlikeli bir iş olsa dahi deneyim ve azimle çok iyi kazançlar elde etmek mümkündür. Bu işe başlamadan evvel bir hedef belirleyip ve bir rota çizmek gerekiyor. Örnek vermek gerekirse;  toplayıcılık mı yoksa sadece hurdacılardan alıp fabrikaya mı satılacak. Bunlar farklı alanlardır. Çünkü birincisinde hurdayı şahsen temin ederek aracı hurdacılara satıyor iken ikinci de hurdacılardan alınıp fabrikalara satılmaktadır. Her iki yöntemde de işlerin nasıl yürüdüğünü bilmek önemlidir.

Tüm bu iki farklı kategorideki hurdacılık işine girmeden önce karar verilmesi gereken bir diğer nokta ise, hangi materyallerden hurda istifi yapılacağıdır. Hurda, ana kategori olarak metal, polikarbon,ahşap,elektronik ve kağıt olarak tüm dünyada ve ülkemizde ayrılmaktadır. Sözü edilen bu ana kategorilerinden herhangi birine karar verseniz dahi, başlangıç olarak alt sınıflarından birine odaklanmanız yararınıza olacaktır. Örnek vermek gerekir ise, metal hurdacılığına başlamış iseniz, hangi tür metalleri toplanacağına karar vermelisiniz. Elbette, tüm metalleri de hurda olarak toplayabilir ve ederi karşılığında satabilir veya geri dönüştürebilirsiniz. Ancak yeni başlarken tek bir metal hurdacılık işine  yoğunlaşmanız hem kazancınız açısından hem de tecrübe kazanmanız açısından iyi olacaktır. Aşağıda kapsamlı olarak ele almaya çalışacağız.


Hurda Geri Dönüşümü

Hurda geri dönüşümü, hurdacılık mesleğine başlayacak kişiler için oldukça önemli bir konudur. Zira her hurda geri dönüştürülebilir bir malzeme değildir. Ayrıca, geri dönüştürülebilirlik, o hurdadan elde edilecek kazanç ve verim ile doğru orantılıdır. Yani bir hurda eşyadan para kazanabilmek için, geri dönüştürüldüğünde en az yüzde kırk oranında kullanılabilir malzeme elde edilmesi gerekmektedir.

Hurda eşyaları toplarken dikkat edilmesi gereken bu geri dönüşüm oranı, hurdacılığa yeni başlayanlar için, başlangıçta oldukça zor gelebilir. Ancak toplanan eşyanın cinsine ve verimliliğine göre zamanla tecrübe kazanılarak, hangi materyalli eşyadan ne kadar gelir elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun yanında bunu öğrenmek için aşağıda anlatacağımız diğer yollardan da faydalanabilirsiniz.


Hurda Ticaretini Öğrenmek

Hurdacılık risk taşıyan iştir. Özellikle demetal alım ve satımları kritik öneme sahiptir. Çünkü gündelik yaşamda en çok rastlanan malzemeler içinde metal eşyalar bulunur.Haliyle hurdaya çıkan bu eşyalar ekseriyetle metal ağırlıklıdırlar.

Hurdacıların pek çoğu metal ağırlıklı çalışır fakat tek ürün ağırlıklı çalışanlar da vardır.Neticede metal hurdasının geri dönüşüm sürecinde vazgeçilemez bir rolü vardır. Öte yandan eskiden beridir metal katkılı üretim devam etmektedir. Diğer bir açıdan baktığımızda da inşaat hurdası olarak adlandırılan hurdaların çoğu da metal hurdadır.

Hurda ticaretini öğrenmek için metalleri iyi tanımak gerekir. Bazı metaller geri dönüştürülebilir bir yapıda olmayabilir ancak görünüm itibari ile geri dönüştürülebilir maddelerden herhangi birine benziyor olabilir. Sıklıkla aranan hurda metaller, demir, çelik, havacılık alüminyumu ve bakırdır. Ancak bazı işe yaramaz metaller örneğin teneke gibi dış kaplaması alüminyum olabilir.Bu da hurdacılık ticaretine yeni başlamış kişileri aldatabilen bir durumdur. Hurda ticaretini öğrenmek için sadece hurda olarak alacağınız eşyaların cinslerini öğrenmek yetmeyecektir. Ederlerinin de ne kadar olduğunu ve nerelere satmanız gerektiğini de iyi bilmelisiniz.


Hurdaları Tanıyor Olmak Şarttır

Hurdacılık mesleğinden zarar ederek batmamanın en mühim detaylarından biri de hurda çeşitlerini iyi bilmektir. Yüzlerce hurda cinsi ve bunların çeşitleri vardır. Hepsinin ayrı ayrı kendilerince bir değeri ve kullanım yeri vardır. Kişiler için değerli görünen bir hurda eşya aslında çöp diye tabir edilen, geri dönüşüme uygun bir atık  olabilmektedir. Bu nedenle, özellikle başlangıç aşamasında hurdaları tanınmıyor  olsa dahi kesinlikle bir bilene danışmak şarttır.

Burada danıştığınız firma ya da kişi hurdacılık konusunda tecrübeli olmalıdır. Sadece internet veya kitaplardan öğrenilen bilgilerle hurdacılık konusunda danışmanlık yapılmamalıdır.Danışman, hurda eşyaları iyi tanımalı, ederlerini ve kullanım alanlarını iyi tespit edebilmelidir.


Müşterilerden Örnek Hurda İstemek
Müşterilerden örnek hurda istemekten çekinmemek lazım. Malının arkasında durabilenler örnek malzeme vermekten çekinmezler. Sağlanan örnek hurda için farklı bilirkişilerden bilgi almak gerekir.

Burada hurda malzemenin fiyatı ve hurda piyasa değeri çok önemlidir. Son dönemde standart hurda tipleri için çok fazla hurda değeri ölçme sensörü kullanılmaya başlanmıştır. Bunları kolaylıkla temin ederek kısa sürede eldeki hurdanın çeşidini hatta alaşım yüzdesini bile bilmek mümkündür. Bu sensörü almak için aşırı bir masraf yapmaya gerek de yoktur. Uzak doğu ülkelerinden alışveriş yapılabilen birçok siteden temin etmek mümkündür.

Hurdacılık İşi İle Uğraşacaklarına Tavsiyeler
Hurdacılık yapmak için tüm araştırmalarını yapmış kişilerin geri dönüşüm sürecini de değerlendirdikten sonra, bu işe başlamaları tavsiye edilmektedir. Hurdacılık mesleği göründüğü kadar basit ve yapılması rahat bir meslek olmamak ile birlikte çok fazla detay gerektiren bir meslek de değildir. Ancak bu alanda çokça tecrübe sahibi olduktan ve emek vererek çabaladıktan sonra her işte başarı sağlanabilir. Önemli olan hurda eşyaları tanıyabilmek, ederlerini doğru şekilde belirleyebilmek ve doğru adımları atmaktır. Hurdacılık yapmaya karar verdiğinizde, geri dönüştürülebilir malzemeler  hakkında hiçbir  bilginiz olmasa bile kısa sürede en erken bir yıl gibi hurda toplayıcılığı veya hurda satıcılığı hakkında gerekli tüm bilgileri, gerek danıştığınız firmalar yardımı gerek edindiğiniz tecrübeler ile öğrenebilirsiniz.

Bazı hurdalarda zarar etme olasılığınız sandığınızdan daha yüksek olabilmektedir. Bu yüzdendir ki hurdacılık mesleği çok kolay zannedilmemelidir.  Değerli diyerek aldığınız bir hurda eşyası ya da hurda malzeme gerçekte geri dönüşümü olmayan bir hurda materyallerinden oluşmuş olabilir veya ederi verimliliğinden daha az çıkabilir. Örnek vermemiz gerekirse; bakır olarak aldığınız bir elektronik eşya  veya elektrik kablo hurdası çok yoğun metal alaşımlardan meydana gelmiş olabilir. Böyle bir olayla karşılaştığınızda, aldığınız hurda malzeme şayet tonlarca ise oldukça fazla miktarda zarara uğrayabilirsiniz.

Hurdacılık İçin Gerekli İzin İşlemleri
Hurdacılık mesleğine başlayabilmek için öncelikle gereken bazı izinleri almanız gerekir. Bu izin işlemlerini ise;

●     Bulunduğunuz şehrin belediyelerinden izin belgesi

●     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayıyla geri dönüşüm işi yapılabilmeye imkan tanıyan izin ve yetki belgelerini

●     Geri dönüşüm yetki alanları ve hurda toplama miktarı gibi işlemleri yapabilmek için sizin adınıza iş takibi yapabilen biri veya firma

●     Maliyecilerden bazıları bu iş takibi için destek verebilirler.

●     Her iş yerinde olduğu gibi vergilerin aksatılmadan ödenmesini sağlayacak muhasebe izinleri

alınması gerekmektedir. Firmanın sicili bozuksa eğer devlet kurumu ihalelerine girmek mümkün olmaz.

  WHATSAPP
ARA      

İSTANBUL HURDACI
Hurda demir        
Hurda bakır         
Hurda alüminyum
Hurda kablo         
Hurda sarı            
Hurda çinko          
Hurda kurşun 
      
hurda fiyatları
Hurda demir fiyatları        
Hurda bakır fiyatları         
Hurda alüminyum fiyatları
Hurda kablo fiyatları         
Hurda sarı fiyatları            
Hurda çinko fiyatları         
Hurda kurşun fiyatları