hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Hurda Firması Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Hurda geri dönüşümü ülkemizde kârlı bir iş olmaya devam etmektedir. Çalışma koşulları güç oldukça tehlikeli bir iş olsa bile dürüst ve çalışkan olunursa gayet iyi kazanç sağlamak mümkündür. Bu işe başlamadan evvel bir hedef belirlemek ve bir rota çizmek gerekir. Mesela; toplayıcılık mı yapılacak yoksa direkt olarak hurdacılardan alıp fabrikaya mı satış yapılacak. İkisi çok farklı işlerdir. Çünkü ilkinde hurdayı bizzat temin edip aracı hurdacılara satacakken ikincisinde hurdacılardan alınıp fabrikalara satılacaktır. Her iki yöntem için işlerin nasıl ilerlediği bilinmelidir. İlerleyen başlıklarda kapsamlı bir biçimde ele almaya çalışacağız.


Hurda Ticaretini Öğrenmek Şarttır

Hurdacılık oldukça riskli bir iştir. Özellikle metal hurda alımları ve satımları kritik önem taşır bu meslekte. Çünkü gündelik hayatta en sık rastlanan malzemeler arasında metal eşyalar vardır. Tabiatı ile hurdaya ayrılan bu malzemeler çoğunlukla metal ağırlıklı olarak yer alır. Hurdacıların çoğu metal ağırlıklı çalışırken tek çeşit üstüne çalışanlar da bulunur. Sonuçta metal hurda geri dönüşümünün vazgeçilemez bir önemi vardır.


Hurdaları Tanımak Gerekir

Hurdacılıktan zarar ederek batmamanın en önemli noktalarından biri de hurda türlerini iyi bilmektir. Binlerce hurda tipi ve bunların türevleri vardır. Bunların hepsinin tek tek kendilerine göre bir kıymeti ve kullanım alanı bulunur. Kişilere çok değerli gelen bir hurda eşya esasen çöp tabir edilebilen geri dönüşümü olamayan bir atık olabilir. Bu sebeple özellikle başlangıçta hurdaları tanınmıyor bile olsa muhakkak bilen birine danışmak gerekir.Müşterilerden örnek hurda istemekten çekinmemek gerekir. Malına güvenenler örnek vermekten çekinmeyecektirler. Temin edilen örnek hurda için ayrı bilirkişilerden bilgi edinmek gerekir. Fiyat ve hurda piyasa kıymeti oldukça büyük bir öneme sahiptir. Son yıllarda standart hurda tipleri için pek çok hurda tanımlama sensörü bulunmaktadır. Bunları kolaylıkla kullanıp kısa zamanda eldeki hurdanın çeşidini hatta alaşım yüzdesini bile belirtebiliyor. Bunları sağlamak için çok masraf yapmaya da gerek yok. Çin’den alışveriş yapabilen pek çok siteden temin edilebilir.


Hurdaları Tanıma Süreci

Fiyatlandırma mantığını öğrenilmesi ticarette temel felsefesidir. Bir ürün satıldığından ucuza alınmalı ki para kazanmak mümkün olsun. Oysa ki Hurdacılar önce hurdayı satın alırlar sonra satarlar. Bu durumda fiyatlandırma algoritması devreye girer. Bir hurda malzeme alım ve satımı arasındaki genel süreci yakından bilen birisi gibi giren çıkan analizini yapmak gerekir. Bunların en önemlisi hurdayı kaça satabileceğinizdir. Ardından ek masraf ne çıkar. İşçilikler, nakliyat, araç gereç kullanımı, mazot/benzin benzeri masraflar üst üste gelince kar edeyim derken zarar etmemek gerekir. Özetle müşteriye eşyası için öyle bir fiyat verilmeli ki hem o para kazanabilsin hem siz, başka bir hurdacı arayışına girişmesin. Hurdacı denince kazanma yeteneği çok yüksek insanlar gelir akla.

Hurda Eşya Kime Satılmalıdır?
Cinsiyle paralel olarak bazı hurdalar çok geniş yer kaplarlar. Piyasa verilerine göre ekseriyetle hurdacılar depolarda tutma yerine direkt ya da aracılar vasıtasıyla geri dönüşüme göndermekteler. Bu durumda hurdanın aracıya mı yoksa fabrikaya mı satılacağının tercihi tamamen sizdedir. Çünkü hurda ağırlığını fazla değilse büyük fabrikalar muhatap olarak görmezler. Bu sebeple zorunlu olarak aracı firmalara gitmek zorunda kalınır. Fakat bunlar arasında bazı firmalar oldukça düşük fiyat vermeyi adet haline getirmişlerdir. Çek ve senede dayalı alışveriş dayatmasıyla zor durumlara düşülmesi mümkündür. Referansı kuvvetli olanlar çoğunlukla sorun çıkarmak istemezler çünkü yapacakları bir hata onların piyasadaki namlarına gölge düşürecektir. Hurdacı firmalar kolay kolay bunu göze alamazlar. Yapılması gereken hurdanızı ne fiyattan alacakları, fire oranları gibi bazı bilgileri satılacak yerden öğrenmek ve ona göre karar vermektir.

Hurda Firması Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?
Dükkân, Araç, Personel ve Gerekli İzin Belgelerinin Alınması Süreci
Hurda işinde geniş bir vizyona sahip olmak gerekir. Çünkü piyasa daima genişlemekte. Bu genişlemede adımları doğru ve zamanında atarak çok büyük kazanç elde etmek mümkün olabilir. Doğru adımlardan kasıt;

Hurda Dükkanı
Alınan hurdaları hemen elden çıkarmak genellikle mümkün olmaz. Başka bir deyişle bazen de mantıklı bir işlem olmaz. Özellikle de karma diye bilinen alüminyum hurda, bakır ve demir karışımı hurda alımı yapıldıysa bunu dükkanda ayrıştırarak satmak çok daha kârlı olur. İlaveten sabit bir dükkana sahip olmak her iş kolunda olduğu gibi bir güven kaynağı olmaktadır. Dükkân açılan yerde civar bölge sakinleri sayesinde nakliye masrafı dahi olmaksızın daimi olarak hurda temin etmenize neden olur. Bunların olması ilk zamanlarda sizi çok rahat ettirir.

Araç Temin Edebilmek
Hurda alabilmek için uzak bölgelere gidilmesi gerekiyorsa şayet muhakkak bir kamyonete ihtiyaç var demektir. Zamanla hurda alımlarında daha çok pratikleşmek adına yükleme vinçleri, kamyon ya da tır satın alınması olasıdır. Elbette önemli olan aracın işinize ne kadar yarayacağıdır. Örneğin bir kamyon satın alma yerine onu kiralamak daha mı mantıklı olurdu? Vinç için gerçekten o paraları ödemeye gerek var mıdır? Gibi soruların daima sorulup cevaplar bulunması gerekir. Her araca ayrı sigorta ve kasko yaptırmak avantaj sağlar. Yüksek meblağlar ödeyip yıllık cüzi bir miktar para ödemekten kaçınmamak gerekir.

Personel Temin Edilmesi
Firmanızı lider pozisyona yükseltecek en önemli unsur çalışanlardır. Şirket bir aile şirketi olabilir ama neticede başka insanlara hizmet veriliyor. İnsan ilişkileri kuvvetli olmayanlar çevrelerini kendilerinden uzak tutmak isterler. Böyle durumlarda insanlar güven duyamaz ve de işin devamını dilemezler. Oysa güler yüz sahibi ve tatlı dilli personel büyük problem yaşansa bile müşterileri yatıştırmayı bir şekilde başarır ve işi bir şekilde tatlıya bağlarlar. Hurdacı olarak beraber çalışacak kişiler gerçekten çok iyi seçilmelidir. İşi kendi işiymiş gibi değerlendiren personele sahip olunursa geri dönüşüm sektöründe çok hızlı yol kat edilebilir. Ancak çalışanın hakkını her daim eksiksiz vermek şarttır. Bir işten milyarlar kazanırken çalışan zor şartlarda geçiniyorsa bu ahlaki değildir. En önemlisi çalışanlarını sigortalı olmasıdır. Bu onların işlerine sıkıca sarılmalarında etken rol oynar.

Hurdacılık İçin Gerekli İzin İşlemleri
Belediyelerden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylı geri dönüşüm işi yapılabilmesine imkan sağlayan izin ve yetki belgelerini sağlamak gerekir. Bu işlemler için sizin yerinize iş takibi yaparak sürecin hızlanmasını sağlayabilecek kişiler bulunabilir. Maliyecilerin bazıları böyle bir yardımda bulunabilirler. Verginizi aksatmadan ödeyiniz. Firma sicili bozuksa şayet hiçbir devlet kurumu ihalesine girmek mümkün olmaz…

  WHATSAPP
ARA      

İSTANBUL HURDACI
Hurda demir        
Hurda bakır         
Hurda alüminyum
Hurda kablo         
Hurda sarı            
Hurda çinko          
Hurda kurşun 
      
hurda fiyatları
Hurda demir fiyatları        
Hurda bakır fiyatları         
Hurda alüminyum fiyatları
Hurda kablo fiyatları         
Hurda sarı fiyatları            
Hurda çinko fiyatları         
Hurda kurşun fiyatları