hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Geri Dönüşüm Firmaları

Geri dönüşüm firmaları (hurdacılar), temel prensipte hurda standartındaki materyalleri toplayarak, çeşitli uygulamalardan geçirerek tekrar kullanıma sunulmasını sağlayan kurumlardır. Geri dönüşüm sektörü ile hem yüksek oranda maddi kazanımlar sağlayabilir hem de çevreyi korumaya yönelik büyük adımlar atabilmek mümkündür. Geri dönüşüm işine başlamadan önce gereken sektörel bilgiyi kazanmak durumundasınız. Bunun yanı sıra atıkları nerede ve nasıl tutacağınız konusunda planlı adımlar atmak durumundasınız. Yazımızın ilerleyen başlıklarında geri dönüşüm sektörü hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabileceksiniz.


Geri Dönüşüm Firmaları Ne İş Yapar?

Geri dönüşüm firmalarının amacı; kullanılamayacak seviyedeki eşya ve malzemeleri toplayıp tekrar kullanılabilir hale getirmek, ardından fabrikaların üretim bantlarında hammadde olarak kullanılmasını sağlamaktır. Kelimenin tam anlamıyla kazan kazandır mantığı ile işleyen geri dönüşüm firmaları hem lokal hem de küresel ölçekte enerji ve kaynak tasarrufu sağlanabilmektedir.


Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Ülkemizde geri dönüşüm tesisleri içerisinde işlemler 4 adım üzerinden gerçekleşmektedir. Bu aşamalarda seyyar personeller ve firmalaşmış oluşumlar koordineli bir şekilde çalışma sürdürmektedir.

Hurda malzemelerin toplanması
Seyyar hurdacılar tarafından hurda alım satım işlemleri ile geri dönüşüm değeri olan malzemeler çöplerden itina ile toplanır ve biriktirilir. Bu noktada ambalaj atıkları;

Ambalaj atığı üreticileri, bulundukları bölgenin belediye toplama sistemine uygun olarak atık toplama merkezlerine getirmekle yükümlüdür.
Evler ve işyerlerinden toplanan atıklar ise lisanslı geri dönüşüm şirketi tarafından toplanmalıdır.


Hurdaların sınıflandırılması

Değerlendirilecek hurda malzemeler atık toplama tesislerinde türlerine göre ayrıştırılmaktadır. Kağıt, cam, plastik ve metal olarak sınıflarına ayrılmaktadır. Ayrıştırma işlemi daha da özele indiregenmektedir. (Metal atıklarda bakır, demir, çinko, krom; plastiklerde ise PET, PE, PVC vb. gibi)

Hurdaların değerlendirilmesi
Kaynağından ayrı olarak toplanan tüm malzemeler geri dönüşüm işlemi uygulanacak tesislere ayrı ayrı nakledilir.  Bu alanlarda atık maddeler gerekli fiziksel ve kimyasal işlemlere tabi tutulur. İşlemlerin ardından hammadde olarak yeniden kullanılmaya hazır hale getirilir.

Alüminyum: Atık alüminyum madde kırılarak küçük parçalara ayrılır. Eritme metotu ile geri dönüştürülür, sonucunda dökme alüminyum üretilir.

Kağıt: Toplanan atık kağıtlar liflerine ayrılması için su içinde belli bir süre bırakılır. Mürekkebinin ayrılması için ise sodyum hidroksit çözeltisinin içine bırakılır. Kağıt lifleri gerekli yapıştırma işlemleri uygulanarak tekrar kullanılmaya hazır kağıt olarak açığa çıkar.

Plastik: Türlerine göre ayrılmış plastik hurdalar, makinelerde kırılarak küçük parçalara ayrılır. Belli oranlarda orijinal plastik hammaddesi ile karıştırılarak yüksek standartlarda plastik eldesi sağlandığı gibi, eritip geri dönüştürülerek ikinci sınıf plastik eldesi de sağlanabilmektedir.

Cam: Cam atıklar kırılır, eritme ocaklarına eritme işlemi uygulanır. Hammadde karışımına cam kırıkları, beton ve camasfalt katılarak tamamlanır.

Geri Dönüşüm Firmaları Nasıl Kurulur?
Geri dönüşüm firması kurmak için çeşitli işlem adımlarını sırası ile uygularak isabetli kararlar almalınız gerekmektedir. Bunun izlemeniz gereken adımlar şunlardır:
  • Kendinize uygun bir geri dönüşüm alanı bulun. Yatırım hacminizle orantılı olarak kağıt, metal ya da plastik dönüşümlerinden birini ya da hepsini tercih edebilirsiniz. Topladığınız materyallere göre kazanım oranlarınız şekillenecektir.
  • Tesis açmayı planladığınız bölgede sektörel bir açığın olup olmadığını araştırın. Örneğin, kağıt geri dönüşümüne odaklı bir firma faaliyet gösteriyorsa, siz metal geri dönüşümüne yönlenmeye çalışın. Aksi taktirde potansiyel iş hacminiz büyük oranda etkilenecektir.
  • Dijital ortam üzerinden reklam ve kampanya stratejileri belirleyerek firmanızı daha geniş kitlelere duyurmaya çalışın. Bu noktada firmanız adına web sitesi kurmak bir çözüm iken Hurdacını Bul gibi platformlarda ücretsiz bir şekilde tanıtım yapmanıza olanak sağlayacaktır.
  • Maddi planlamalarınızı yaptıktan sonra, tesis için ayırdığınız bütçe doğrultusunda kendinize bir alan bulmaya çalışın. Topladığınız hurdaları saklama ve depolama kapasitesine sahip bir alan olmasına özen gösterin.
  • Tesisi kiralama ya da satın alma işleminde sonra işletme ruhsatı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın zorunlu tuttuğu Çevre İzin ve Lisans Belgesi’ni almalısınız. Buna ek hurdacı olarak da Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan Lisanslı Geri Dönüşüm Belgesi almalısınız.
  • Geri dönüşüm işlemleri gerçekleştirebileceğiniz makine ve aletleri araştırarak, edinin. Bu noktada bütçelendirmenizi es geçmemeye özen gösterin.
  • Geri dönüşüm iş hacminizin oranında personel arayışına girin. Personellerinizin sigortası ve iş yapabilir gibi belgelerini ilgili kurumlardan alın.
  • Geri Dönüşüm İşi Maliyeti
  • Geri dönüşüm işi maliyeti hakkında doğrudan bir fiyat verebilmek mümkün değildir. İş hacmi, tesis, personel ve gereken makineler gibi faktörler ayrılması gereken bütçe miktarını doğrudan etkilemektedir. Bu noktada ayırabileceğiniz bütçeyi ve mevcut maliyet kalemlerinizi doğru bir şekilde planlamanızı gerekmektedir.
 
Türkiye’de Geri Dönüşüm Tesisleri
Türkiye geri dönüşüm faaliyetlerine doğrudan destek veren uygulamalar gerçekleştirmektedir. Hurdacılık sektörünü yasal yaptırımlarla birlikte daha sistemli bir hale getirmeye çalışmaktadır. Geri dönüşüm işlemlerinin sağladığı yararlar ekonomik anlamda büyük bir kalkınma aracı olarak görünmektedir. Bu nedenle hurda ve geri dönüşüm sektöründe, hem istihdam hem de enerji ve kaynak anlamında tasarruf sağlanabilmektedir. Geri Dönüşüm Firmaları (Hurdacılar), bu nedenle her geçen önemini arttırmaktadırlar.

  WHATSAPP
ARA      

İSTANBUL HURDACI
Hurda demir        
Hurda bakır         
Hurda alüminyum
Hurda kablo         
Hurda sarı            
Hurda çinko          
Hurda kurşun 
      
hurda fiyatları
Hurda demir fiyatları        
Hurda bakır fiyatları         
Hurda alüminyum fiyatları
Hurda kablo fiyatları         
Hurda sarı fiyatları            
Hurda çinko fiyatları         
Hurda kurşun fiyatları