hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Aracımı Hurdaya Çıkarmak İstiyorum

Türkiye’de pek çok araç trafikte aktif bulunmaktadır. Fakat bu araçların bazıları çok eski ve yıpranmış bulunmaktadır. Bu tarz araçların hurdaya çıkarılması gerekebilir. Araç nasıl hurdaya çıkarılır? Bu yazımızda araç hurdaya çıkarma ve ayırma işlemleriyle alakalı ayrıntılı bazı bilgilere yer vermeye çalışacağız. Ülkemizde trafikte aktif yaklaşık 30-35 milyon arabanın yer aldığı tahmin edilmektedir. Bunların bir bölümü kazalı, yorulmuş ve hurdaya çıkarılması gerekli olan araçlardandır. Üstelik devlet kanalıyla da bu araçların hurdaya ayrılması için birtakım teşvik paketleri zaman zaman yapılmaktadır. Birçok araç kullanıcısı arabalarını ne şekilde hurdaya ayırabilecekleri hususunda bilgilere sahip değildirler. Araçların hurdaya ayrılması, ömürlerini doldurmaları, trafikteki öteki kişi ve arabalara zarar vermemesi için trafikten çekilmesine işlemine denilmektedir.


Hangi Durumlarda Araç Hurdaya Çıkarılır?

Araçlarını trafikten ayırmak isteyenlerin bunları hurdaya çıkarmaları gerekiyor. Ekseriyetle fren, motor ve yakıt sistemi benzeri işlevleri doğru bir şekilde yerine getiremeyecek halde olan araçlar hurdaya çıkarılırlar. Bununla birlikte bu araçların yanması ve patlaması türü hallerde de araçlar hurdaya çıkarılırlar. Diğer yandan araç sahiplerinin muayene, vergi ve sigorta masraflarını karşılamak istememeleri halinde araçlar hurdaya çıkarılabilmektedir.


Araçlar Hurdaya Çıkarılırken ki Süreç

Araçların hurdaya çıkarılması kararının alınmasının ardından araç sahiplerinin birtakım evrakları temin etmeleri gerekiyor. İlk olarak ruhsat ve plakanın onların üstüne olması durumunda aracın bir çekici yardımıyla araç muayene istasyonuna götürülmesi gerekir. İstasyonda ki görevliye aracın trafiğe çıkmaya uygun değildir denilmesinden sonra görevlilerce gerekli işlemler yapılacaktır. Bu işlemlerin yapılmasından sonra hurda araç Makine Mühendisleri Odası’na teslim edilir.


Hurdaya Çıkarma İşlemleri İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Kişilerin muayene istasyonlarına gidip burada aracın hurdaya çıkarma işlemlerini yapmaları gerekiyor. Bunların yapılabilmesi için aşağıda sıralanan birtakım belgenin temin edilmesi zorunludur. Araç trafik tescil ve başvuru formu (2 adet), eski tescil bilgileri, trafik belgeleri ve plakaları vb. şeklinde sıralanabilir. Hurda dilekçesi Yazısı TC vatandaşlık kartı aracın firma üstüne olması durumunda ticari sicil gazetesi, üye olunan odaya air sicil kaydı ve imza sirkisü gerek duyulmaktadır.

Hurdaya Dilekçesi Nasıldır Olmalıdır?
Hurda dilekçesi örneği;

Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine…

Adıma kayıtlı olan xxx plaka sayılı aracımı hurdaya ayrılmak istemekteyim. Gereğinin yapılmasını rica ederim.

Tarih:…../……/21….

İsim Soy isim

Islak imza

Hurdaya Çıkarma Ücretleri Nelerdir?
Ülkemizde araçların hurdaya ayrılması konusunda dönem dönem hükümet tarafından bazı kampanyalar ortaya konulmaktadır. Devlet tarafından ortaya konulan bu kampanyalar bağlamında 16 yaşından büyük araçların hurdaya çıkarılması durumunda ÖTV indiriminden yararlanması mümkün olmaktadır. Bu kampanyalar neticesinde 2019 senesi içerisinde hurdaya çıkarılan araçlar için 10.000 Lira ÖTV indirimi yapılmıştır. Buna ek olarak galeri ve hurda araç alan yerler 3.000 Lirayla 10.000 Lira arasında değişen tutarlarda hurda araç satın alabiliyorlar. Fakat önceden belirlenmiş sabit bir tarife yoktur.

Hurdaya Ayrılan Araçlar Ne Oluyor?
Şartları karşılayan ve işlemleri yapılarak hurdaya çıkan araçlar geri dönüşüme sokulurlar. Geri dönüşüme sokulan araçların yüzde 85’e yakını tekrar kullanılabilmektedirler. Hurda araç yapılarındaki  sağlam parçaları sökülüp başka araçlarda kullanılır.

Hurda Teşviki 2022’de de Devam Etti Mi?
Hurda indirimi, esasen hurda teşviki şeklinde de bilinir. Maalesef ki bu indirim 31 Aralık 2019 tarihinde son buldu. Vatandaşlarımız, bu indirim nedeniyle düşük maliyetlerde araç alabiliyorlardı. Fakat her araç bu indirimden yararlanamazdı. Hurda indiriminden yararlanabilmek için bazı şartların taşınıyor olması gerekmekteydi. Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkündür. Hurda teşvikinden yaralanabilmek araçların 16 yaşından daha büyük olması gerekir. Araç hurda kategorisinde bile olsa yaşı dolmamışsa eğer, bu indirimden faydalanılması mümkün olmamaktadır. Aracın yaşının haricinde, hurda olan araçla yeni almak istenen araç aynı segmentte olmak zorundadır. Otomobili hurda verildiyse, tekrar otomobil alınması gerekir. Her araç için 1 teşvik hakkı bulunur. Fakat sene içinde istenildiği kadar indirimden yararlanabilmek mümkündür. Birden çok indirim için yalnızca bir araç kullanımı söz konusu değildir. Yeni alınacak araç için bir indirim kullanılabilir. İndirimler birleştirilemezler. Hurdaya verilecek aracın tamamının korunmuş olması gerekir. Motor, mekanik ve kaporta benzeri önemli detayların yerinde ve sağlam şekilde duruyor olmaları gerekmektedir. Bu şartların taşınması halinde, araç için indirimden faydalanmak mümkündür.  Hurda teşviki öteki tabirle Yaşlı Araç Değişim Programı olarak da ifade edilmektedir. 2018’de hazırlandı ve bir yıl sonra Haziran da yürürlüğe sokuldu. Yaklaşık altı ay sürmüş olan bu haktan çok sayıda sürücü yararlandı. Fakat 2020 yılı itibarıyla birlikte bu teşvik indirimi de son buldu.

Hurda Teşvikinin Faydaları Nelerdir?
Hurda teşvikinin birçok yararı bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü, yaşlanmış araçları trafikten çekmektir. 16 yaşından büyük olanlar, peyderpey trafikten çekilir ve bunların yerine son model yepyeni araçlar gelmeye başlar.

Hurda Teşviki İndirimi Ne kadardır
Hurda teşvik uygulamasından faydalanmak isteyenler, ne oranda indirim alacaklarını merak ederler. İndirimler genel olarak şu şekilde belirleniyor:70.000 TL değerinde olan araçlara 15.000 TL ödeme yapılır.70.000 Lira ila 120.000 Lira değerinde bulunan araçlara 12.000 Lira ödeme yapılır. Buna ek olarak ÖTV indirimlerinden faydalanabilecek araçlardan panelvanlar, binek araçlar, pikaplar, ATV’ler, çekici ve otobüsler, minibüs/ midibüsler şeklinde belirtilmiştir.

  WHATSAPP
ARA      

İSTANBUL HURDACI
Hurda demir        
Hurda bakır         
Hurda alüminyum
Hurda kablo         
Hurda sarı            
Hurda çinko          
Hurda kurşun 
      
hurda fiyatları
Hurda demir fiyatları        
Hurda bakır fiyatları         
Hurda alüminyum fiyatları
Hurda kablo fiyatları         
Hurda sarı fiyatları            
Hurda çinko fiyatları         
Hurda kurşun fiyatları