hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Aracı Hurdaya Çıkarma Ücreti

Hurda indirimi, esasen hurda teşviki diye de bilinir. Maalesef ki bu indirim Aralık 2019 tarihinde sona buldu. Vatandaşlarımız, bu imkan sayesinde uygun fiyatlarla araç alabiliyorlardı. Fakat her araç indirimden yararlanamıyordu. Hurda indiriminden faydalanabilmek için bazı şartları taşıyor olmak gerekiyor. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür; Hurda teşvikinden faydalanabilmek için araçların 16 yaşından büyük olması gerekir. Araç hurda kategorisine girse bile yaşı dolmamışsa, bu indirimden faydalanamıyordu. Araç yaşı haricinde, hurda olan araçla yeni almak istenilen araç aynı segmentte olmalıdır. Otomobil hurdaya verilirse eğer yeni otomobil alınması gerekir. Her araç için 1 teşvik hakkı bulunur. Fakat sene boyunca dilenen ölçüde indirimden yararlanmak mümkündür. Birden fazla indirim hakkı için aynı araç kullanılmaz. Yeni araç için sadece bir adet indirim kullanılabilir. Bunlar birleştirilemezler.

Hurdaya çıkacak aracın tamamını koruması şarttır. Motor, şanzıman ve kaporta aksamı gibi önemli parçaların sağlam olarak yerinde duruyor olması şarttır. Bu şartları taşıyorsa, araç için indirimden faydalanmak mümkün olabilir. Hurda teşviki bir başka adıyla Yaşlı Araç Değişim Programı diye de ifade ediliyor. 2018 yılında hazırlandı ve bir yıl sonra Haziran ayı itibarıyla yürürlüğe girdi. Yaklaşık altı ay süren bu indirimden pek çok sürücü faydalandı. Fakat 2020 ‘ye girmemizle birlikte bu teşvik indirimi de son buldu. Hurda Teşvikinin Yararları Hurda teşvikinin çeşitli yararı bulunmaktadır. Bunların en büyüğü, trafikteki yaşlanmış araçları çekmektir. 16 yaşından büyükler, zamanla trafikten çekilir ve yerlerine yeni model araçlar gelmeye başlar. Hurda teşviki imkânından faydalanmak isteyenler, ne ölçüde indirim alacaklarını merak ederler. İndirimler genel itibarıyla şu şekilde belirlenir.70 bin lira değerinde ki araçlar için 15 bin TL ödeme yapılır.70 bin/ 120 bin TL değerinde ki araçlar için 12 bin lira alınır. Ek olarak ÖTV indiriminden faydalanabilecek araçlar panelvanlar, binek araçlar, pikaplar, ATV ve çekiciler, otobüs, minibüs, midibüs şeklinde belirtilir. Hurda Çıkabilen Araçlar Nereye Götürülebilir? Hurda teşvikinden yararlanmanın ardından, aracın nereye teslim edileceğini bilmiyor olmanız mümkündür. Bu sebeple araçların teslim edileceği kurumları şu biçimde sıralamak mümkündür: Geçici depolama bölümleri, il özel idareler, belediyeler, Ömrünü Tamamlamış Araç, Makine ve Kimya Endüstrisi. Belirtilen bu alanlara hurda kabul edilen araçları teslim etmek mümkündür.

Bu alanlar içinde olan MKE, araçlara kilo başı ücret ödemesi yaparak satın alma yapar. Şayet aracın yaşı dolmaksızın elden çıkarmak isteniyorsa bu yol tercih edilebilir. Hurda teşviki fiyatları hakkında milyonlarca araç sahibini ilgilendiren mühim bir yasa vardır. Hurda teşvik yasası, ÖTV indirimiyle birlikte üst model araçların daha uygun fiyata satın alınması amaç ediliyor. Teşvik Sistemi Nasıl işliyor? 46 bine ulaşamayan araçlarda 10 bin liraya,46 bin/ 80 bin lira arasındakiler için 8 bin TL 80 binden çok olanlar için 3 bin TL indirim sağlanır. Fakat ÖTV avantajı ile hurda teşviki indirimi ayrı şeylerdir. ÖTV indirimi 30 Haziran’a kadar sürdü. Devlet 2018 senesinde ekonomi canlansın diye hurda indirimini hazırlamıştı. Geçmiş senelerde doların yükselmesi, beraberinde araba fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Fiyatları yükselince de birçok kişi araç alırken defalarca düşünmek zorunda kaldı. Bütçeye göre hareket edenler için hurda indirimi büyük bir avantaj sağladı! Yükselen döviz fiyatlarına karşı alınan bu tedbirle hem vatandaşlar yeni araçlarına çok daha uygun fiyatlardan ulaştılar hem de pazarda bir daralma söz konusu oldu. Teşvik Uygulamasının Faydaları Teşvik uygulamasının pek çok faydası vardır. Bu uygulama ile 3/12 bin lira arasında indirimden yararlanılabilir. Eski araçlar bu şekilde değerlendirebilir. Trafikte yeni arabaların artmasıyla birlikte yol güvenliği sağlanabiliyor.

Trafikte ki can güvenliği yalnızca sürücüler açısından değil, araç içindeki diğer yolcular için de oldukça mühimdir. Trafiğe daha güvenli çıkmak için yapılmakta olan uygulamadan isteyen herkes yararlanabilir. Uygulama 2019 yılı sonunda son buldu. Araçlar Hurdaya Nasıl Çıkarılır? Aracın hurdaya çıkarılma kararının alınması sonrası araç sahiplerinin bazı evrakları temin etmeleri gerekmektedir. Evvela ruhsat ve plakaların kişilerin üstüne olması durumunda araçların çekici yardımı ile muayene istasyonuna götürülmesi gerekiyor. Buradaki görevli kişiye aracın trafiğe çıkmaya uygun olmadığının belirtilmesi sonrası görevliler gereken işlemleri yapmaya başlarlar. İşlemlerin sonlandırılması sonrası araç hurdaları Makine Mühendisleri Odası’na teslim edilir. Hurdaya Çıkarmak İçin Gerekli Olan Evraklar Sürücülerin araç muayene istasyonlarına gidip, hurdaya çıkarma işlemlerine başlamaları gerekir. Bunum yapılabilmesi için aşağıda sıralanmış belgelerin temin edilmesi şarttır. İki araç trafik tescili ile başvuru formu eski tescile dair, belgeler ve plakalarının yanlarında yer alması gerekir. Hurda dilekçeleri, TC Kimlik kartları aracın firma üzerine olması durumunda ticari sicil gazetesi, üyesi olunan odaya ait sicil bilgisi ve imza sirküleri de gerekli olan diğer evraklar olarak sıralanabilir.

  WHATSAPP
ARA      

İSTANBUL HURDACI
Hurda demir        
Hurda bakır         
Hurda alüminyum
Hurda kablo         
Hurda sarı            
Hurda çinko          
Hurda kurşun 
      
hurda fiyatları
Hurda demir fiyatları        
Hurda bakır fiyatları         
Hurda alüminyum fiyatları
Hurda kablo fiyatları         
Hurda sarı fiyatları            
Hurda çinko fiyatları         
Hurda kurşun fiyatları