hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Araç Hurdaya Nasıl Çıkarılır?

Araç kullanımının son 20 yıl içerisinde katlanarak artması berberinde trafik kazalarının yaşanma olasılığının daha sık olmasına sebebiyet verdi. Yalnızca ülkemizde her yıl binlerce trafik kazası kayıtlara geçmektedir. Bunun sonucunda birçok araç kullanılamayacak seviyede hasar almaktadır. Trafikte kullanımının sakınca oluşturacağı hasarlı ve yaşı büyük araçların trafikten çekilmesi, daha sağlıklı bir trafik deneyimi adına iyi bir tedbir olarak düşünülebilir. Bu yazımızda da araç hurda nasıl çıkartılır? Hurdaya araç verme aşamaları ve gereken belgeler nelerdir, gibi konulara ışık tutacağız.


Araç Hurdaya Nasıl Çıkartılır? Aracın Hurda Olma Koşulları Nelerdir?

Aracı hurdaya çıkarabilme işlemi içeriğinde, belli başlı şartları barındırmaktadır. Hasar almış her aracın hurda araç statüsüne erişebilme ve trafikten çekilebilmesi mümkün değildir. Bu noktada hurdaya çıkarılacak araç aşağıdaki niteliklere sahip olmak durumundadır.
 • Araç kullanılamayacak boyutta hasar almış olmalıdır. Araç yanmış ya da paslanmış olabilir.
 • Yaşı çok fazla olan araçlar da risk unsuru barındırdığından hurdaya çıkarılabilir.
 • Sürekli bakım ve muayene ihtiyacı olan, ekonomik olmayan araçlar hurdaya çıkarılabilir.
 • Hurdaya çıkarılacak aracın MTV vb. borcu olmamalı, üzeride şerh, rehin ya da haciz gibi işlemler bulunmamalıdır.
Belirtilen şartları sağlayan araçların sahipleri gereken işlem adımlarını tamamlayarak araçlarını rahatlıkla hurdaya çıkarabilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek kullanıcılara büyük avantajlar sağlamaktadır. Araç sahiplerinin bu koşulları barındıran araçlarını satabilmesi normale göre daha zordur. Aracın hurdaya çıkması ile kişiler bu dertten kurtulmuş oluyor. Örneğin, ikinci el değeri 10 bin TL olan yaşı büyük bir aracın, trafikten çekilecek şekilde teslim edilmesi halinde değeri sahibine doğrudan verilmektedir. Bu durum kullanıcının yeni bir araç satın alma noktasında çok işine yarayacaktır. Bu sayede hurda araç satışı rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
 

Araç Hurdaya Nasıl Çıkartılır?

Aracı hurdaya çıkarmak için yapmanız gereken ilk şey aracı TÜVTÜRK araç muayene istasyonuna götürmek olacaktır. Kaza yerinde, yürür vaziyette olmayan araç çekici ile (aracın ruhsatı ve plakası üzerinden bulunması şartı ile) en yakın istasyona götürebilirsiniz. Aracınız yürür vaziyette ise de yine çekici çağırarak götürmeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır. Çünkü aracın yolda kalması ya da çevirmeye takılması olasılıklar dahilindedir.

TÜVTÜRK’te gerçekleştirilen işlemlerin sonucunda araç muayene edilir, hasar tespiti ve kullanılabilme durumu değerlendirilir. Ardından “Araç trafiğe çıkmaya salih değildir.” raporu ile hurda araç belirtilir. Sonucunda da araç Makine Mühendisleri Odası’na gönderilir. Araç sahibine de araç hurda belgesi verilir.


Araç Hurdaya Çıkarma İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Aracı hurdaya götürmek için gereken müracat edildiğinde, tarafınızdan bazı belgeler istenmektedir. Bu evraklar şunlardır:
 • İki tane araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu
 • Hurda dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Eski tescil ve trafik belgeleri
 • Plakaları
 • Evraklara ek olarak:
 1. Ticaret Sicil Gazetesi
 2. İlgili odaya ait sicil kayıt suresi
 3. İmza sirküleri ibraz edilecektir.
 4. Hurdaya Çıkarma Dilekçesi Örneği
 5. Hurda araç dilekçesi yazmak için aşağıdaki örneği referans alabilirsiniz.

Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine,

Adıma kayıtlı ………………..  plaka sayılı aracımı hurdaya çıkarmak/ayırmak istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim.

…../……/20….

Ad Soyad

İmza
Hurdaya Araç Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

Hurda araç teşviği için devletin zaman içerisinde çeşitli kampanyaları mevcuttur. Bu kampanyalardan 16 yaşın üzerindeki araçlar üzerinden faydalanabilmektedir. 2019’dan bu yana yapılan teşvikte 10.000 TL ÖTV indirimi yapılabilmektedir. Araç sahipleri, bu indirimi yeni araç alma durumunda kullanabilmektedir.

Hurda Araç Belgesi Nasıl Alınır?
Hurda araç belgesi almak için TÜVTÜRK’te tüm muayenelerin tamamlanmasının ardından araçlara ait tescil plakaları iptal edilir. Tescil belgeleri üzerine “Hurdaya çıkarılmıştır.” ibaresi eklenir ve araç sahibine hurda araç belgesi verilir. Bu işlemlerin ardından aracın tekrar trafiğe çıkma imkanı yoktur.

Hurda belgeli araç bu noktada satışa sunulabilmektedir. Aracın tümden ya da parçalar halinde ilgili hurda firmalarına satılabilmektedir. Hurda araç satışı yapabileceğiniz firmalarla irtibata geçerek piyasa değerine uygun fiyatlarla satış sağlayabilirsiniz.

Hurda Araç Fiyatları
Hurda araç fiyatları konusunda doğrudan fiyatlandırma yapabilmek mümkün değildir. Çeşitli hurda firmaları, hurda araçlar 3.000-10.000 TL arasında değişim göstermektedir. Bu noktada güncel piyasa değeri ve aracınızın durumunu fiyatlandırmaları etkilemektedir. Hurda araç alan firmalarla ile iletişime geçmeniz halinde personellerden net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Kullanımı imkansız hale gelen eski araçların trafikten temizlenmesi adına gerçekleştirilen bu uygulama araç sahiplerine oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu noktada yazımızda bahsettiğimiz evrakları sağlamanız, TÜVTÜRK muayesine tabi tutacağınız işlem adımlarını tamamlamanız halinde kısa süre içerisinde aracınızı hurdaya çıkarabilirsiniz. Bu işlemlerin tamamının gerçekleştirilmesi halinde aracınız trafikten tamamen men edilmiş bir konuma gelecektir.

Hurdacını Bul platformu aracılığı ile hurdaya çıkardığınız aracınız için en iyi firmalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aracınız için gerçekleştirdiğiniz işlemlerin sonunda, sitemiz üzerinden değerlendirebileceğiniz firmaları öğrenebilirsiniz. Hem hurda ve geri dönüşüm firmaları için hem de hurda satımı gerçekleştirecek müşterilerin hızlı ve pratik bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebildiği platformumuzdan siz de yararlanabilirsiniz. İletişime geçmek için sitemizi ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.


  WHATSAPP
ARA      

İSTANBUL HURDACI
Hurda demir        
Hurda bakır         
Hurda alüminyum
Hurda kablo         
Hurda sarı            
Hurda çinko          
Hurda kurşun 
      
hurda fiyatları
Hurda demir fiyatları        
Hurda bakır fiyatları         
Hurda alüminyum fiyatları
Hurda kablo fiyatları         
Hurda sarı fiyatları            
Hurda çinko fiyatları         
Hurda kurşun fiyatları